Autor: Joanna Komorowska


Artykuły

Stanowisko Związku Banków Polskich w sprawie prezydenckiego projektu tzw. „ustawy spreadowej”

Projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, wniesiony do Sejmu RP 2 sierpnia br. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, spotkał się z negatywną oceną sektora bankowego. W oficjalnym piśmie, adresowanym 13 września br. do Kancelarii Sejmu RP, Związek Banków Polskich wyraził obawy o stabilność sektora finansowego, bezpieczeństwo zarządzania bankami oraz przestrzeganie wysokiej jakości stanowionego w Polsce prawa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Krakowski rynek mieszkaniowy

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce i głównym ośrodkiem miejskim Małopolski, a także jednym z sześciu najprężniej rozwijających się rynków mieszkaniowych i drugim największym ośrodkiem akademickim w kraju. O dojrzałości rynku nieruchomości świadczy szeroka oferta dopasowana do preferencji nabywców, dość stabilne ceny i ich zróżnicowanie w poszczególnych dzielnicach miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Pogarszające się perspektywy biznesu w Polsce dla zagranicznych deweloperów

amron.02.400x319Wraz z przystąpieniem do UE, Polska stała się konkurencyjnym rynkiem w obszarze rozwoju biznesu związanego z budownictwem mieszkaniowym, w ostatnich miesiącach mamy jednak do czynienia z pogorszeniem warunków prowadzenia inwestycji. Wpływ na to miały zarówno czynniki makroekonomiczne, jak również te związane z rynkiem kredytów hipotecznych, zmiany w prawodawstwie, ambiwalentne są także trendy demograficzne. Niezależne agencje ratingowe, m.in. Standard & Poor’s oraz Moody’s, wysyłają Polsce oraz międzynarodowym obserwatorom sygnały ostrzegawcze, że kierunek następujących zmian jest niepokojący – pierwsza z wymienionych agencji w styczniu br. obniżyła Polsce rating o jeden stopień z A- z perspektywą „pozytywną” do BBB+ z perspektywą „negatywną”, zaś zaledwie kilka dni temu agencja Moody’s wskazała na obniżenie perspektyw wiarygodności kredytowej naszego kraju ze „stabilnych” w kierunku „negatywnych”, pozostawiając jeszcze rating na niezmienionym poziomie A2.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1